FAQ- czyli najczęściej zadawane pytania?

 

  • Czy rekuperacja powoduje przesuszenie powietrza w domu?

Problem przesuszonego powietrza w domu rzeczywiście może wystąpić w porach zimowych ale winowajcą nie jest tutaj system rekuperacji jako taki, gdyż odpowiada za to jedynie zjawisko słabej akumulacji wilgoci w powietrzu zimnym. W związku z tym, iż powietrze w porach zimowych jest dość suche, w takiej też postaci zostanie ono nam dostarczone systemem wentylacji znad dworu. Wniosek jest z tego taki, iż przy sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej, problem wystąpiłby również ten sam. Także przypisywanie tego zjawiska fizycznego wentylacji mechanicznej nie jest niczym uzasadnione, co najwyżej usprawiedliwia tym samym wentylację grawitacyjną z uwagi na wątpliwą jej skuteczność. Na przesuszenie powietrza w okresie zimowym znaczną rolę odgrywa również system ogrzewania CO, styl życia mieszkańców (ilość i sposób przygotowywania potraw, częstotliwość prania i suszenia), a nawet ilość roślin. O ile problem przesuszonego powietrza w okresie grzewczym może wystąpić, to niewątpliwie świadczyć to może o sprawnej wentylacji w mieszkaniu. Z racji, iż problem może być zmorą dla domowników borykających się z dolegliwościami laryngologicznymi i nie może być ignorowany, to wielce pocieszającym dla przyszłych jak i obecnych użytkowników rekuperacji może być wyjście z sytuacji- dzięki zastosowaniu  możliwych opcji dodatkowych to poprawy tego parametru po przez regulowanie wilgotności powietrza, jak np.: – przez zastosowanie bezprzeponowego płytowego GWC (gruntowego wymiennika ciepła), – kanałowego nawilżacza powietrza, czy tez rekuperatora z tzw. odzyskiem wilgoci- z entalpicznym wymiennikiem ciepła.

 

  • Co to jest bypass w centrali wentylacyjnej i do czego służy?

Bypass jest wewnętrznym mechanizmem w centrali wentylacyjnej, kierujący strumieniem powietrza z czerpni do jednego z dwóch obiegów po przez jednoczesne otwarcie lub zamknięcie wewnętrznej przepustnicy w centrali/ rekuperatorze, sterowanej automatycznym siłownikiem. W zależności od rodzaju zadanego nastawu, strumień powietrza kierowany jest po przez wymiennik ciepła lub obiegiem omijającym wymennik. Celem funkcji jest wyłączenie działania odzysku ciepła i bezpośrednie dostarczenie świeżego powietrza z czerpni do budynku obiegiem omijającym wymiennik ciepła. Automatyczny, programowalny bypass pozwala w lecie ochładzać pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w budynku.

Rodzaje nastawów:

– ze względu na aktywność. Użytkownik może zdecydować, że nie będzie korzystał z funkcji bypass. W tym celu należy ustawić bypass PASYWNY- przepustnica będzie zawsze otwarta.

– temperatura powietrza zewnętrznego, powyżej której bypass może się otworzyć.

– temperatura powietrza w pomieszczeniu, powyżej której otwiera się bypass w celu realizacji naturalnego chłodzenia- freecooling, pod warunkiem, że powietrze zewnętrzne jest chłodniejsze niż powietrze w budynku.

– temperatura powietrza w pomieszczeniu, poniżej której otwiera się bypass w celu realizacji naturalnego grzania- freeheating, pod warunkiem, że powietrze zewnętrzne jest cieplejsze niż powietrze w budynku.

 

– bypass otwarty oznacza, że przepustnica jest w położeniu zamykającym przepływ powietrza przez wymiennik rekuperacyjny. Całe powietrze zewnętrzne dostarczane jest  obiegiem bezpośrednio do pomieszczeń.

 

– bypass zamknięty oznacza, że przepustnica jest w położeniu umożliwiającym przepływ całego powietrza zewnętrznego przez wymiennik rekuperacyjny.

 

  • Czy okap podłączamy do instalacji rekuperacji?

W zasadzie, to opcja taka powinna być być zakazana przepisami prawa budowlanego. Tak jak, zabronione jest podłączanie do jednego kanału wyciągowego w przypadku naturalnej wentylacji grawitacyjnej, pomieszczeń o różnym przeznaczeniu tak i w tym przypadku powinno stosować się analogicznie te obostrzenie. W naszej ocenie stosowanie takiego rozwiązania powinno być uznane za błąd projektowy bądź wykonawczy. Przesłanką za powyższymi stwierdzeniami stoją okoniem dwa aspekty. Pierwszy z nich stawia przed sobą względy higieniczno- sanitarne, gdyż eksploatowanie instalacji mechanicznej z rekuperatorem z jednocześnie podłączonym okapem kuchennym w bardzo krótkim czasie zanieczyściłoby w pierwszej kolejności część wyciągową instalacji wraz z wymiennikiem ciepła w centrali. Silne zabrudzenie tłuszczami i innymi substancjami będącymi pochodnymi głównie z gotowania, smażenia etc., w połączeniu z kurzem i innymi pyłkami zawieszonymi w powietrzu mogłoby nawet przyczynić się do uszkodzenia systemu wentylacji a szybko postępująca degradacja stworzyłaby dogodne warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Kolejnym aspektem będącym w krytycznym stanowisku co do stosowania takiego rozwiązania jest wątpliwa sama wydajność wyciągowa takiego okapu, gdyż pojedynczy kanał wyciągowy w statystycznym ujęciu, dla budynku mieszkalnego poniżej 300m2, wynosi maksymalnie 100m3/h, podczas gdy zapotrzebowanie na sprawnie działający okap kuchenny wynosi w granicach 600-800m3/h. Dla tego też, absolutnie nie należy podłączać okapu kuchennego do instalacji wyciągowej wentylacji mechanicznej. Skutecznym rozwiązaniem jest więc, wyposażenie kuchni w sprawny okap kuchenny z własnym wentylatorem kanałowo- osiowym podłączonym do indywidualnego ciągu kominowego o średnicy 150mm. Nie należy również zapomnieć o doposażeniu tego rozwiązania o klapę zwrotną powietrza, zapobiegającą ciągom wstecznym powietrza wymuszanym przez rekuperację.

 

  • Gdzie umiejscowić poprawnie anemostat w kuchni?

Odpowiedź bardzo cenna, nie tylko z uwagi na sposób na uniknięcie dosyć często spotykanych niestety błędów zarówno projektowych jak i wykonawczych, ale przede wszystkim, związanymi z nimi z późniejszymi kosztownymi przeróbkami i towarzyszącymi im nieprzyjemnymi niespodziankami oraz niepotrzebnym stresem. Jak na przedstawionej poniżej fotografii, wykonawca zastosował się do projektu w odwzorowaniu 1:1, powielając niestety błąd w umiejscowieniu anemostatu wyciągowego w kuchni w samym rogu pomieszczenia. Z punktu widzenia samych norm i przepisów, a więc teorii oraz wykładni- projektant błędu nie popełnił, stosując zasadę najdalszej odległości w celu optymalizacji wentylowania całej kubatury pomieszczenia. Natomiast abstrahując od powyższego, projektant winien był wziąć również pod uwagę aranżację tego pomieszczenia pod kontem chociażby umeblowania, gdyż  takie przyjęcie rozwiązania, zaprzepaszcza umeblowanie jedynej możliwej ściany w tej kuchni w niedalekiej przyszłości. Inwestorzy najczęściej zalatani i zajęci swoimi sprawami, przekazują w końcu powierzone prace wykwalifikowanym jednostkom projektowym oraz fachowym wykonawcom w zupełnym przekonaniu, iż nic złego spotkać ich w tej kwestii, nie może. Niestety, w praktyce cały ciężar tego błędnego rozwiązania i tak spłynie na inwestora. Widok jak na poniżej załączonej fotografii, jest przez nasze biuro oxyvent.pl dosyć często niestety spotykany. Inwestorzy zwracają się wtedy z zapytaniem o możliwości przeniesienia problematycznego anemostatu w inne miejsce tak jak np zaznaczono na prezentowanej fotografii nadesłanej przez inwestora. O braku spójności i wszelkiej logiki przy stosowaniu takiego rozwiązania zdaje się dodatkowo utwierdzać w przekonaniu znaczna średnica problematycznego anemostatu o przekroju fi ponad 200mm w stosunku do kanałów głównych nawiewu i wywiewu na poziomie fi=160mm. Na domiar złego, projektant nie przewidział żadnej wentylacji w wiatrołapie a co również powielił wykonawca, pomijając niestety anemostat wyciągowy w tym pomieszczeniu.

 

 

Oxyvent.pl jako biuro projektowe oraz wykonawca systemów wentylacyjnych, również projektowanych i wykonywanych pod indywidualne zamówienie w tym specjalistycznych nietypowych rozwiązań, dokonało przeróbki w postaci przeniesienia tego anemostatu w kuchni w gotowej już zabudowie z karton- gipsu o podwieszeniu 10cm. Zastosowano odwróconą prostopadłą skrzynkę rozprężną na indywidualne zamówienie ze stali nierdzewnej z króćcem fi200 oraz przyłączami flex fi75x3, kanały flex fi75, skrzynkę rozprężną pod anemostat fi125  z trzema przyłaczami flex fi75. Planując usytuowanie anemostatu w kuchni, należy brać pod uwagę nie tylko wytyczne budowy systemów wentylacji ale przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nasi instalatorzy i projektanci rekomendują sytuowanie anemostatu w kuchni jak na przykładzie powyższego projektu na środku okna nad zlewem. Miejsce nie tylko bezpieczne pod kontem aranżacji pomieszczenia i gwarantujące w pełni sprawnie funkcjonującego wyciągu zużytego powietrza, ale także pochłaniające nadmiar wilgoci znad zlewu.

 

+48 507 115 714